MINDENÜTT VÍZ! MINDENÜTT HONDA!

A száraz és forró nyári időszak után ránk köszöntött a hűvösebb és jóval csapadékosabb ősz. A sokszor hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék éppoly nagy ellensége lehet kertünknek és élőhelyünknek,mint a tikkasztó hőség és a vízhiány. Ilyenkor sokszor eszünkbe jut, hogy milyen jó lehetne az ár- és belvíz egy része a szárazságban.

  • Hogyan?
  • Mire mit?

Minden kertes háznál bőven ad munkát és feladatot a víz. Ha van, akkor azért, ha nincs, akkor azért. A legtöbb kertben találkozhatunk ásott vagy fúrt kutakkal, melyek vizeit a helyi vízműveknél, vagy erre szakosodott laboratóriumokban bárki bevizsgáltathatja, majd a kapott eredmények függvényében felhasználhatja azt öntözésre vagy tisztításra, esetleg főzésre, fogyasztásra. Az akkreditált laborok minden esetben adnak a vizsgálatokról jegyzőkönyvet és véleményezik a kapott eredményeket, jelzik az esetleges problémákat. A felhasználás módjától függően választhatunk a cső- és búvárszivattyúk széles választékából.

Gondoljuk át az alábbi kérdéseket, mielőtt vásárlásra adnánk a fejünket.

  • Milyen mélyről kell felhoznunk a vizet?
  • Milyen magasra kell szállítanunk a vizet?
  • Mennyi vizet szeretnénk, milyen vízhozamra van szükségünk? (Egy házvízellátásához általában 20-30 liter/perc, locsoláshoz kb. 40-50 liter/perc vízhozamra lesz szükségünk)
  • Milyen messzire szeretnénk elszállítani a vizet a csöveken keresztül?

Miután pontosan lemértük kutunk átmérőjét, keressünk felegy szakkereskedést, ahol az ottdolgozó szakemberek segítségévelkiválaszthatjuk a számunkra ideálisszivattyút és tartozékait (akna, aknafedél, nyomáskapcsolók, vezetékek, csövek,szűrők, stb.).

Csak egy áramforrásra lesz szükségünk, miután mindent megfelelően beállítottunk, és a gyártó által meghatározott időközönkénti karbantartásra, tisztításra.Ha sekély vízből vagy tóból szeretnénk vizet nyerni – pl. öntözésre -, akkor megfelelő lehet egy hordozható átemelő vízszivattyú is csakúgy, mint kerti tavunk, medencénk vagy víztartályunk feltöltésére és/vagy leeresztésére. Ez a kis szerkezet használat előtt nem igényel semmilyen körülményes előkészületet, tankolás után azonnal használatra kész és percenkénti 110 literes vízszállítási teljesítményével, könnyű súlyával és halk működésével igazi segítség a ház körüli, kiskerti munkák során.

Ha ennyivel nem elégszünk meg, mert hirtelen nagy mennyiségű vízzel kell megharcolnunk, pl. egy beázott pince, vagy egy nagyobb medence kiürítése a cél, és nem szeretnénk az egész napot szivattyúzással tölteni, olyankor lépnek színre az igazi nagyágyúk. A piacon kapható általános víz- és zagyszivattyúk 500 és 1600 liter közötti teljesítményükkel pillanatok alatt rendet tesznek akárhol, ahol csak szükség van rájuk.

Gondoljunk bele, hogy egy kb. 20 m3-es medence feltöltése vagy kiürítése akár 12 perc alatt megoldható egy nagy teljesítményű eszköz segítségével!Beázott házához, pincéjéhez kihívhatja a tűzoltókat, akik amint lehetőségük nyílik rá, nagy teljesítményű szivattyúikkal elvezetik a vizet – ha van hova, de erre egy nagy esőzés után lehet, hogy napokat kell várnia, hiszen valószínűleg máshol is problémát okozott a csapadék.

Vagy másik lehetőségként beszerezhet Ön is egy megbízható gépet, amely rendelkezésére áll bármikor, amikor szükség van rá – hiszen jól tudjuk, hogy vészhelyzetben minden perc számít. A saras, törmelékes víz szivattyúzására válasszon ún. zagyszivattyút, melyet úgy fejlesztettek ki, hogy gond nélkül megbirkózzon kisebb kavicsokkal, törmelékekkel, uszadékkal. Ha már gyűjtjük az esővizet, akkor is szükségünk lehet egy szivattyúra nagyobb tartályokból való locsoláshoz. A nem tiszta, de homogén folyadékok (pl. permetszer, folyékony trágya, élelmiszer adalékanyagok) kezelésére léteznek speciális műanyag szivattyúházzal készülő termékek, melyek sav és lúg állóak, így ezek kifejezetten vegyi anyagokkal való munkához ajánlottak – megfelelő tisztítás után azonban általános vízszivattyúként is tökéletesen megállják a helyüket.

Emberi fogyasztásra szánt élelmiszereket csak erre szánt, hitelesített szivattyúkkal kezeljen!

Egy kis fizika

Kezdő háziasszonyként annak idején fogalmam sem volt róla, mi az a szívási mélység és mekkora lehet az a bizonyos 1/2/3… Bar nyomás. Nem tudtam, miért is fontos ez nekem, mikor én csak a medencét szerettem volna feltölteni a kertben. Aztán egy, a fentihez hasonló ábra segítségével letisztult a kép, megértettem az egyes fogalmak jelentését és azt is, hogy miért jó, ha ezzel tisztában vagyok.

Tehát!

Az összemelési magasság a szívási mélység és az emelési magasság összege (abszolút értékben). Egy 5 Bar nyomású teljesítménnyel rendelkező szivattyú 50 méteres összemelési magasság elérésére képes, egy 3 Bar-os 30-ra. Az átemelő szivattyúk általában 6-8 m mélyről képesek felszívni a vizet, ezért az ennél mélyebb forrásokhoz pl. búvár- vagy csőszivattyúra lesz szükségünk. Általában elmondható, hogy a szivattyúk teljesítménye (vízhozama) az összemelési magasság növekedésével csökken, a csökkenés mértéke azonban rengeteg körülmény együttes jelenlététől függ.

Ezek lehetnek: termék rendeltetése, minősége, a folyadék fajsúlya, a csatlakozatott csövek átmérője, hossza, beépített könyökök száma, folyadék hőmérséklete, szívási mélység, emelési magasság, stb. Vízelvezetés A házak tetejéről lezúduló vizet elvezethetjük víztartályokba vagy saját szikkasztónkba, továbbá igény esetén száraz földterületeinkre – fedett, esőmentes részekre. Arra ügyeljünk, hogy a víz soha ne mossa tartósan házunk oldalát, alapját, mert az hosszabb távon további problémákat okozhat.

Ha víztartályban gyűjtjük a vizet, gondoskodjunk róla, hogy a tároló edény telítődése után is legyen megoldva a vízelvezetés, ne folyjék vissza a házunk alá. Okos megoldás lehet az ereszcsatornába építhető szűrővel összekötni. Ez automatikusan biztosítja a túlfolyás gátlást.

Amikor a tartály megtelt, a szűrő lezár, és a további víz automatikusan az ereszcsatorna rendszerünkön folyik tovább a már említett helyekre.

A téli fagyok előtt ne felejtsük el kiüríteni és lezárni víztartályainkat, mert az esetleg benne maradt víz fagyáskor tönkreteheti azokat!

szerző: Bodnár Ilona

Dugattyús kompresszor

Csavarkompresszor

Mobilkompresszor

Honda

Székhelyünk

1116 Budapest, Nádudvar utca 12. 

Telephelyünk

9028 Győr, Sági út 5.

Nyitvatartás

Hétfő – Péntek
08:00 – 16:00 

Denvaircompressors.hu © 2024 | Minden jog fenntartva

Székhelyünk

1116 Budapest, Nádudvar utca 12. 

Telephelyünk

9028 Győr, Sági út 5.

Nyitvatartás

Hétfő - Péntek

08:00 - 16:00 

Denvaircompressors.hu © 2024 | Minden jog fenntartva